Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Będąc na wyspie Wolin nie można nie zachwycić się tutejszą przyrodą. Jest ona unikalna w skali kraju. Występuje tutaj nie tylko trzecia część roślin prawnie chronionych oraz wpisanych do czerwonej księgi roślin zagrożonych, ale też wyjątkowe bogactwo zbiorowisk roślinnych (w tym szczególnie cenne i rzadkie występujące na wydmach, torfowiskach i łąkach solniskowych).

Tereny leśne, polne i podmokłe torfowiska obfitują tu w ciekawe i rzadkie gatunki fauny, a w szczególności liczne ptactwo. Tak ogromna różnorodność ekosystemów Nadleśnictwa Międzyzdroje stanowi doskonałą bazę edukacyjną. Serdecznie zapraszamy na leśne spacery wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem na łonie natury.

 

Ścieżka przyrodnicza „Łuniewo"

Warto zboczyć z nadmorskiej wycieczki, by przespacerować się tą malowniczą ścieżką. Walory przyrodnicze tego terenu są naprawdę imponujące, zwłaszcza, że ścieżka jest położona nieopodal rezerwatu przyrody „Łuniewo".

Ścieżka spacerowo edukacyjna Łuniewo

 

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi informacjami zamieszczonymi na edukacyjnych tablicach. Między innymi można poznać rzadką roślinkę – rosiczkę okrągłolistną, która występuje na terenie rezerwatu. Jeśli dobrze się rozejrzysz, możesz też spotkać wspaniałą paproć – długosza królewskiego. Czy las trzeba pielęgnować? Co to jest żywicowanie? Jakie zwierzęta chronione tu żyją? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań - zapraszamy na naszą ścieżkę.
Uwzględniając czas spędzony na obserwacjach przyrody, na spacer najlepiej zarezerwować sobie ok. 70 minut.

Trasa nie jest zbyt długa, wynosi 1300 metrów.

 

Ścieżka przyrodnicza „Zatorek"

Jadąc nadmorską trasą z Międzyzdrojów w stronę Dziwnowa, tuż przed miejscowością Kołczewo zachęcamy do postoju nad Zatorkiem (po prawej stronie drogi). Znajduje się tam miejsce postojowe pojazdu. Można zrobić krótki piknik, odpocząć lub wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą.

 Ścieżka spacero-edukacyjna Zatorek

 

 

 

Spokojne otoczenie, zwłaszcza szumiące nieopodal brzozy sprzyjają odpoczynkowi. Ścieżka przyrodnicza na którą zapraszamy ma wyjątkowe usytuowanie. Jej trasa biegnie częściowo przez bór sosnowy, las brzozowy, a częściowo również wzdłuż urokliwego brzegu Zatorka. Na trasie znajduje się punkt widokowy z miejscem odpoczynku oraz tablice edukacyjne przeznaczone zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i najmłodszych przyrodników. Jeśli chcecie Państwo poznać zegar ptasiego śpiewu i mieszkańców okolicznego lasu, a także zobaczyć jak wygląda taniec sosen zapraszamy na godzinny spacer tą urokliwą ścieżką. Jest to jedna z dłuższych naszych ścieżek – ma około 3 kilometry.

 

 

Ścieżka przyrodnicza „Karsiborskie Paprocie"

Utworzona została we współpracy Nadleśnictwa Międzyzdroje z Urzędem Miasta Świnoujście. Jest to idealne miejsce dla rowerzystów, którzy chcą poznać piękno nadmorskich lasów.
Ścieżka przyrodnicza jest zlokalizowana na wyspie Uznam obfitującej w rzadkie rośliny, jak np. długosz królewski, różnorodne siedliska leśne (dąbrowy, sośniny), a także siedliska rzadkich gatunków ptaków (np. bielik). W sąsiedztwie ścieżki znajduje się rezerwat przyrody, co zwiększa naturalne bogactwo tego obszaru. Malowniczości dodaje ścieżce Zalew Szczeciński, który można podziwiać z punktu widokowego.

Długosz królewskiKosiaciec zółtyRośliny chronione Wyspy UznamPtaki Wyspy Uznam

Ścieżka przeznaczona jest głównie dla rowerzystów z uwagi na kilku kilometrową odległość od centrum miasta Świnoujście.

Dojazd do ścieżki: skręcamy w Świnoujściu z ul. Grunwaldzkiej w ul. Karsiborską, dalej poruszamy się wzdłuż ul. Karsiborskiej ścieżką rowerową. Następnie skręcamy zgodnie z kierunkowskazem „Rezerwat Karsiborskie Paprocie" i dalej jedziemy zgodnie ze wskazówkami.

Grupy turystów poruszających się samochodami, lub autokarami chcące skorzystać ze spaceru ścieżką proszone są wcześniej o kontakt pod nr tel. 0-91 321 7968, lub 0-694 457 266.