Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy kolejne pokolenie lasu

Kiedy i ile sadzonek sadzimy?

Najlepszą porą do rozpoczęcia akcji sadzenia jest marzec. Wówczas sadzonki jeszcze „śpią” i można bezpiecznie przesadzić je ze szkółki w miejsce docelowe – aby okres wegetacji rozpoczęły
już w siedlisku leśnym. W tym roku posadzimy ponad 600 tysięcy młodych drzewek – na 90 hektarach lasu.

Jakie gatunki sadzimy?

Najwięcej jest sadzonek sosny pospolitej – posadzimy jej ok. 300 tysięcy sztuk. Spośród gatunków liściastych najwięcej sadzimy dębów (szypułkowy i bezszypułkowy), buka, olchy, brzozy. Jako urozmaicenie na żyźniejszych siedliskach sadzimy też lipy, graby, jawory.

Jak to robią leśnicy?

Wydaje się to proste, jednak aby posadzić las musimy wykonać prace przygotowawcze, które rozpoczynamy już 2, a nawet 3 lata przed sadzeniem.

  •     Planujemy – na każdej powierzchni musimy dopasować właściwe gatunki sadzonek do danego siedliska;
  •     Odpowiednio wcześniej dbamy o zbiór nasion, z których na szkółce leśnej zostaną wyprodukowane sadzonki;
  •     Rok przed sadzeniem na powierzchniach wykonywana jest jesienna orka, która ułatwia sadzenie drzewek na dużych powierzchniach leśnych; ciągnik wykonuje bruzdy, w których sadzone są potem drzewka. Dzięki temu mają one łatwy dostęp do składników odżywczych;

W lesie nie podlewamy i nie nawozimy naszych upraw - robi to natura. W miejscach dotkniętych suszą musimy ponownie obsadzić powierzchnie leśne.

Po wykonaniu prac odnowieniowych pozostaje nam dbać o młode drzewka i właściwie je pielęgnować przez kolejne kilkadziesiąt lat….

Gdzie sadzimy?

Sadzimy na zrębach, lub gniazdach, czyli powierzchniach powstałych po ścince drzew. Powierzchnie te powstają wtedy, gdy drzewa osiągają już swoją dojrzałość rębną, czyli maksimum swojej jakości. Wtedy przychodzi czas, kiedy stary drzewostan musi ustąpić miejsca nowemu pokoleniu drzew.

W nadleśnictwie Międzyzdroje takich powierzchni rocznie jest ok. 0,7 % - z całej powierzchni leśnej naszego nadleśnictwa. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej koniecznie obejrzyjcie filmik o „Zdobku i żarłocznych szeliniakach” : https://linkd.pl/pz7r2